KAKO IZBOLJŠATI DELOVANJE MOŽGANOV?
Kako izboljšati spomin in delovanje možganov?
Se vam je kdaj zgodilo, da ste nekaj šli iskat v drugo sobo in se niste spomnili, po kaj ste prišli? To je eden od znakov, da mogoče vašim možganom primanjkuje ključnih elementov – hranil za obnovo. Če jih dobro hranimo, bo tudi naše počutje dobro.
Kako nam telo sporoča pomanjkanje hranil?
• Zmanjšana koncentracija in pogosti glavoboli: pomanjkanje B-vitamina in omega 3 maščobne kisline
• Hiperaktivnost: pomanjkanje B-vitamina in beljakovin
• Razpokani ustni kotički: pomanjkanje B-vitamina
• Suha koža: pomanjkanje B-vitamina
• Suhi, pusti lasje: pomanjkanje beljakovin, omega 3, vitamina E in A, jod in silicij
• Sivenje, izpadanje las , tanki lasje: pomanjkanje beljakovin, B vitaminov , bakra, cinka in selena
• Tresoče dlani: pomanjkanje B-vitamina, magnezija
Kot vidite, nam telo neprestano sporoča kaj se dogaja. Ker smo postali otopeli, ne odreagiramo na drobna sporočila telesa in zato na dolgi rok drobne težave prerastejo v bolezenska stanja.
Za dobro delovanje možganov in za boljšo koncentracijo je potrebna:
1. Voda – telo je sestavljeno iz več kot 70 odstotkov vode. Delež vode v možganih zavzema kar 75 odstotkov. Prvo vprašanje se torej glasi – ali dovolj pijete? Če ne, potem zastajajo strupi v telesu. Težke kovine se vežejo predvsem na maščobni del celice – in možgani so odlično odlagališče strupov. Tudi cigarete vsebujejo težke kovine, ki se skladiščijo v možgane – kadmij.
2. Maščobe - celična membrana je sestavljena iz 75 odstotkov maščob in 25 odstotkov beljakovin. Torej potrebujemo predvsem dobra hladno stiskana olja, ki vplivajo na obnovo celičnih membran. Najboljši vir hladno stiskanega olja je omega 3 maščobna kislina iz rib. Dobro prehransko dopolnilo Omega 3 ima certifikat o čistosti. S hrano dobimo ribja olja predvsem z uživanjem morskih mastnih rib. Vendar pozor! Če jeste konzerve – npr. tunino vsak dan, se vam lahko zgodi, da boste v telo vnesli preveč težkih kovin – predvsem živega srebra.
3. Beljakovine - osnovni gradniki telesa so beljakovine. Če želimo dobro koncentracijo, potem potrebujemo tudi dobre vire beljakovin. Odličen vir dobrih beljakovin je skuta – dodajte malo bučnega olja, ker vsebuje tako omega 3, kot omega 6 maščobno kislino. Tudi ribe so odličen vir beljakovin ter piščanec in puran. Malo večji izziv predstavlja prehranjevanje, če ne uživate nobenih beljakovin živalskega izvora. Potem obvezno vključite v svojo prehrano oreščke. Mandlji, orehi, lešniki, brazilski oreščki so odlični viri beljakovin; izogibajte pa se indijskim oreščkom, ker vsebujejo preveč sladkorja.
4. Magnezij - ključen mineral za prenos živčnih signalov. Če vas pogosto »grabijo« krči v noge, vam telo nazorno sporoča, da nima dovolj magnezija. Če vam manjka tega ključnega minerala, potem se tudi težko umirite, imate težave s srcem, predvsem pa ste kronično utrujeni, ker je to presnovni mineral, ki deluje v celici kot vžigalica in aktivira proizvodnjo energije. Vir magnezija so oreščki in bučna semena.
5. Vitamini skupine B – tudi normalni in srečni ljudje lahko postanejo potrti, kadar jim primanjkuje vitamina B3 in folne kisline B9. B-vitamin je tako kot magnezij »presnovni« vitamin. Ko imate pomanjkanje vitaminov skupine B, ste utrujeni, brezvoljni, peša vam koncentracija, vse vam gre na živce. B-vitamini so za dobro voljo. V hrani jih dobite v mandljih, v orehih, jajcih, v mlečnih izdelkih …
6. ANTIOKSIDANTI -
- C-vitamin sodeluje pri tvorbi nevrotransmiterejv – živčnih prenašalcev podatkov iz ene celice v drugo celico
- E-vitamin povečuje prekrvavitev in koncentracijo
- Rdeča barvila – karotenoidne snovi – preprečujejo oksidacijo maščobnega dela celice – torej vplivajo tudi na boljše delovanje možganov
- Resveratrol upočasni staranje možganov in preprečuje nastanek demence in Alzheimerjeve bolezni
- Alfa lipoična kislina spodbuja obnovo živcev in pomaga celo pri Alzheimerjevi in Parkinsonovi bolezni
Problem s koncentracijo pa nastane takrat, ko se krhki vitamini, ki je topni v vodi, pospešeno izplavljajo iz telesa. Pri tem jim še dodatno pomagajo::
• Stres
• Inzulin
• Tablete za spanje
• Hormonske tablete
• Antidepresivi
• Tablete za odvajanje vode
Če želite boljše delovanje možganov, jim dajte dobro hrano, da bodo lahko možganske celice delale s polno paro. Poleg tega pa možgane ne zastrupljajte s hrano, zdravili in s cigaretnim dimom, kot tudi z negativno energijo. Danes je poplava negativnih informacij. Teh se poskušajte čim bolj izogibati.
Zato je pametno izbirati tudi informacije, ki jih sprejemajo naši možgani. Pomislite:
• Kaj vidim lepega?
• Kaj se dogaja lepega?
• Kaj se spominjam lepega?
• Kaj slišim lepega?
Več – osebna rast
Več – vitamini za zdravje – paket vitalnosti