VODNI DEL CELICE
FLAVONOIDI
Flavonoidi so vodotopni antioksidanti, ki jih najdemo v sadju, zelenjavi, čaju in vinu. So zelo močni pigmenti in osnova za tiste modre, vijolične, živo zelene, rumene, oranžne in rdeče barve v naravi, ki niso iz karotenoidov. Znanstvene raziskave dokazujejo, da lahko ti zaščitni elementi varujejo pred rakom, nekaterimi obolenji srca in ožilja in drugimi degenerativnimi boleznimi, povezanimi s starostjo. Poleg tega delujejo še kot pomembni antioksidanti v telesnih tekočinah, torej tudi v krvi.
ČEMU FLAVONOIDI?
- So siloviti antioksidanti in »odstranjevalci« prostih radikalov. Lahko zaščitijo telesne tekočine vključno s krvjo pred oksidacijo.
- V raziskavah se je pokazala povezava med vsakdanjo prehrano, bogato s sadjem, zelenjavo, čajem in vinom, ki vsebujejo veliko flavonoidov, in zmanjšanim tveganjem rakastih obolenj, bolezni srca in ožilja ter drugih degenerativnih bolezni, povezanih s staranjem.
- Flavonoidi vzdržujejo dobro zdravje drugače kot ostali hranljivi dejavniki.
- Lahko delujejo tudi protivnetno.
FLAVONOIDI: VODOTOPNI »BRATRANCI« V MAŠČOBAH TOPNIH KAROTENOIDOV
Če so karotenoidi kot »barvice narave« odgovorni za večino rdeče, oranžne in rumene barve sadja in zelenjave, lahko o flavonoidih rečemo, da so dodatna plast živahne palete naravnih barv.
Flavonoidi so velika družina fitokemičnih snovi, torej kemičnih snovi iz rastlin. Dejansko so odkrili več kot 4.000 različnih flavonoidov, čeprav so jih iskali le v majhnem odstotku rastlin. Po svoji kemični strukturi so flavonoidi del veliko bolj obširne družine polifenolov.
Flavonoidi so dejansko najbolj žive in blesteče barve v naravi, in sicer večina modrih, vijoličnih, smaragdno zelenih v cvetju, listju in sadju ter koreninah rastlin. Poleg tega pa je iz družine flavonoidov tudi večina rumenih, oranžnih in rdečih barv, ki jih ne sestavljajo karotenoidi.
Še ena razlika: karotenoidi se topijo v maščobah, medtem ko so flavonoidi večinoma vodotopni.
V naši normalni prehrani najdemo flavonoide predvsem v sadju in zelenjavi. Pomenljive količine flavonoidov najdemo tudi v čaju in vinu. Južno sadje in gozdni sadeži tudi vsebujejo izredno velike količine flavonoidov.
V rastlinah flavonoidi delujejo kot naravna zaščita pred soncem, saj varujejo pred poškodbami zaradi ultravijoličnih žarkov. Pri ljudeh lahko flavonoidi preprečijo številne kompleksne procese, ki povzročajo kronične in degenerativne bolezni, povezane s staranjem.
V prehrani je ena izmed prvih nalog flavonoidov antioksidantna zaščita vodnih delov naših celic ter telesnih tekočin, kot je kri.SADJE IN ZELENJAVA, BOGATI S FLAVONOIDI
Spomnite se, da bi v idealni prehrani morali zaužiti vsaj 5 do 9 enot sadja in zelenjave na dan! Pri izbiri živil, ki vsebujejo veliko flavonoidov, vam bo pomagal spodnji seznam. Bogati s flavanoni (hesperidin, naringenin):
Južno sadje (grenivke, pomaranče, limone)
Bogati z antocianini
Jagodičje (jezerske borovnice, borovnice, ribez, maline, robidnice, bezgove jagode) Rdeče vino Grozdni sok Rdeča pesa Rdeča čebula Češnje Bogati s katehini
Zeleni čaj (absolutno najbolj bogat vir) Jabolka Hruške Češnje Nekatera vina Bogati s flavonoli
- Čebula
- Zelje
- Peteršilj
- Stročji fižol
- Endivija
- Jabolka
Bogati z elagijsko kislino- Orehi
- Maline
- Borovnice
- Robidnice
- Jagode
FLAVONOIDI IN VAŠE ZDRAVJE
V zadnji desetletjih se je opravilo veliko študij svetovnega prebivalstva in se je brez slehernega dvoma dokazalo, da velike količine sadja in zelenjave zmanjšujejo tveganje bolezni srca in ožilja, številnih tumorjev in drugih bolezni, povezanih s staranjem.
Veliko naporov se je vložilo, da bi se odkrile sestavine sadja in zelenjave, ki lahko zagotovijo te zdrave učinke. Zaradi svojih antioksidacijskih značilnosti in ker predstavljajo velik del rastlinskih polifenolov, so flavonoide kmalu dodali na seznam verjetnih koristnih snovi.
Do danes je bilo objavljenih na tisoče znanstvenih člankov o številnih koristnih učinkih flavonoidov za naše zdravje.
Izkazalo se je, da so flavonoidi izjemno zdravi fitonutrienti. Sedanje študije skušajo razjasniti mehanizme, po katerih flavonoidi dosegajo tako dobre rezultate.
Ni slučaj, da so živila, ki vsebujejo flavonoide, že pred stoletji šteli za zdrava. Prva klinična uporaba flavonoidov sega nazaj v leto 1936, ko je nek madžarski znanstvenik dokazal, da izvleček iz olupkov južnega sadja v kombinaciji z vitaminom C učinkovito krepi kapilare, najmanjše žile v telesu. Poznejše raziskave so dokazale, da delujejo flavonoidi proti vnetjem, alergijam in infekcijam. Številni koristni učinki tradicionalnih zeliščnih zdravil se lahko pripišejo flavonoidom v teh rastlinah.
FRANCOSKI IN AZIJSKI PARADOKS
Nedavno se je izkazalo, da predstavljajo po vsej verjetnosti flavonoidi rešitev dveh zelo zanimivih zdravstvenih ugank. Ob koncu osemdesetih in začetku devetdesetih let je v medijih bilo veliko govora o zanimivem pojavu v Franciji. Čeprav je francoska kuhinja po navadi zelo mastna, ne povzroča toliko srčnih obolenj, kolikor bi si pričakovali znanstveniki. Končno so ugotovili, da so flavonoidi in elagijska kislina, »prehrambeni heroji«, odgovorni za ustrezno zaščito in najdemo jih v rdečem in črnem grozdju, iz katerega delajo rdeče vino – nepogrešljivo v francoskih kuhinji.
Na podoben način so znanstveniki preučevali različne azijske kuhinje, ki vsebujejo veliko prekajenih jedi in živil v
razsolu. Kljub takšni prehrani je obolevnost za rakom na želodcu presenetjivo nizka. V tem primeru so raziskave kazale na zaščitne koristi flavonoidov (katehinov) v zelenem čaju, ki ga ljudje v Aziji veliko pijejo.
POMANJKANJE FLAVONOIDOV
Raziskave dokazujejo, da obstaja močna obratno sorazmerna povezava med določenimi boleznimi in uživanjem sadja in zelenjave. Istočasno je postalo jasno, da uživamo v Evropi veliko manj sadja in zelenjave kot bi bilo potrebno. Ker dobimo največ flavonoidov v naši prehrani iz sadja in zelenjave, je jasno, da dobimo nezadostne količine flavonoidov.
FLAVONOIDI IN VITAMIN C: ODLIČNA KOMBINACIJA
V preteklosti so flavonoide povezovali z vitaminom C. Že od leta 1939 so za flavonoide iz južnega sadja, ki so jih takrat imenovali vitamin P, dokazali, da večajo učinkovitost vitamina C.
Danes vemo veliko več o povezavi med naravnim vitaminom C in veliko družino flavonoidov, ki jo zastopa Flavonoid Complex.
- Vemo, da flavonoidi stabilizirajo vitamin C in mu pomagajo kot antioksidanti.
- Flavonoidi in vitamin C igrajo komplementarne vloge v zaščiti želodca in prebavil pred rakotvornimi snovmi iz hrane
- Dokazano je, da vitamin C pomaga flavonoidom zavirati razvoj rakastih tvorb
- Flavonoidi in vitamin C najdemo v rastlinah skupaj. Vitamin C lahko zaščiti flavonoide pred oksidacijo.
- Flavonoidi izboljšujejo absorpcijo vitamina C. Vitamin C pa lahko poveča absorpcijo flavonoidov
- Flavonoid Complex je izdelan s 30 mg vitamina C v vsaki tableti, saj se tako dodajo prehrambene koristi vitamina C, poveča se absorpcija izdelka in flavonoidi se zaščitijo pred oksidacijo.
Danes vam družba GNLD omogoča uživati prednosti zelenega čaja na veliko bolj preprost način! Naš edinstveni Flavonoid Complex vsebuje flavonoide iz sadja in zelenjave ter zelenega čaja! Vsaka tableta vsebuje flavonoide iz zelenega čaja, vrsto dodatnih flavonoidov in elagijsko kislino iz borovnic, zelenega zelja, rdeče pese, malin, rdečega in črnega grozdja, pomaranč, limon in grenivk. Za boljšo absorpcijo teh hranljivih elementov je dodan še naravni vitamin C. |
|
Želte več informacij? Flavonoid complex